چاپ        ارسال به دوست

کرسی نظریه پردازی تفسیر موضوعی میان رشته ای قرآن و علوم

کرسی نظریه پردازی تفسیر موضوعی میان رشته ای قرآن و علم برگزار شد

 

 در ابتدای این  کرسی، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین علوی مهر، عضو هیئت علمی جامعه المصطفی و رئیس سابق انجمن قرآن‌پژوهی حوزه گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر تاکید زیادی بر اسلامی‌سازی علوم انسانی داشته‌اند و الحمدلله در سال‌های اخیر شاهد توسعه این گونه مباحث هستیم و توسعه آن سبب گسترش و توسعه علوم در دانش‌ها و رشته‌های مختلف خواهد شد.

وی با بیان اینکه نظریه‌پردازی در کشور به صورت نادر به ویژه در حوزه علوم انسانی صورت می‌گیرد به انواع تفاسیر موضوعی اشاره و اظهار کرد: چندین تفسیر در این زمینه قابل بیان است.

علوی مهر عنوان کرد: تفسیر موضوعی قرآن از دیر زمان به صورت درون‌قرآنی رایج بوده و در قالب آیات‌الاحکام نمود یافته و منتشر شده؛ تفسیر موضوعی برون قرآنی را شهید صدر مورد توجه قرار داد و بیان کرد و تفسیر موضوعی تطبیقی نیز سومین نوع تفسیر است و تفسیر موضوعی میان رشته‌ای قرآن و علوم نیز جزء انواع جدیدی است که آقای رضایی اصفهانی نظریاتی در این زمینه ارایه کرده‌اند.

دبیر این کرسی با اشاره به اهمیت اسلامی‌سازی علوم انسانی بیان کرد: دغدغه مقام معظم رهبری در این عرصه تنها و تنها از طریق حوزه ممکن خواهد بود و این توقع نیز وجود دارد زیرا گاهی سخنرانی‌هایی علیه اسلامی‌سازی در دانشگاه‌ها و زیرسؤال بردن آن می‌شود و این روزنه امید باید از حوزه به سمت مجامع علمی باز شود.

 حجت الاسلام والمسلمین  دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی، دبیر علمی کنگره بین‌المللی قرآن و علوم انسانی و ارایه دهنده این نظریه اظها ر کرد: اگر اسلامی‌سازی رخ دهد چهره علوم انسانی را تغییر خواهد داد.

وی ضمن تبیین نظریه خود افزود: ما نمی‌گوییم این روش بهترین روش است و ممکن است کسی روش دیگری را ابداع کند ولی هدف این کار، روشمندکردن تعامل قرآن و علوم است و دستاوردهای آن نیز می‌تواند زاویه جدیدی در مباحث تفسیر قرآن ایفا کند و زمینه‌ساز نظریه‌پردازی و تولید علم شود.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر سعیدی روشن از ناقدان این کرسی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در سخنانی گفت: بی تردید امروز نیاز جدی برای پیوند میان قرآن و علوم انسانی وجود دارد تا تحولی در این علوم ایجاد شود.

وی با اشاره به هدف اصلی این مسئله تاکید کرد: اسلامی سازی باید صورت بگیرد تا انسان و جهان و جامعه آن گونه که قرآن توصیف می‌کند و بایسته‌ها و نبایسته‌های تجویزی قرآن اجرا شود و هرقدر گام‌هایی در این زمینه ولو با نقص و خلل برداشته شود ارزشمند است تا ما هم در مبانی نظری و مباحث عینی و مصداقی دارای راهبرد شویم.

همچنین حجج اسلام فاکر میبدی و بهجت‌پور نیز در سخنانی به نقد مطالب ارایه‌شده توسط نظریه‌پرداز پرداختند و نظریه‌پرداز نیز پاسخ خود را ارایه کرد و در نهایت نیز داوران در جلسه ای بدون حضار به شور نشستند تا نتیجه داوری خود را اعلام کنند.


١٠:٠٧ - 1395/11/07    /    شماره : ٨٢٦٧١    /    تعداد نمایش : ٢٦٧لیست اخبار >>

درباره مدرسه | آیین نامه ها | آرشیو اخبار | امور آموزشی فوق برنامه | ارتباط با مدرسه | وب سایت مجتمع امام
کلیه حقوق برای مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) محفوظ است